Tax & Financial Standards

Нова Европейска финансова практика в "Tax & Financial Standards" през месец март 2025 г.


Решения от месец март

съединени дела С-471/23 и C-477/23 от 6 март 2025 г.

  1. Икономическо, социално и териториално сближаване — Собствени ресурси на Европейския съюз — Защита на финансовите интереси на Съюза - — Финансова корекция за нарушение на национална правна уредба в областта на обществените поръчки — Адресат на решение за финансова корекция — Определяне на отговорността за тази корекция и договорно разпределяне на тази отговорност между получателя на държавна помощ и нейния администратор — Участие в административната процедура и в съдебното производство относно това решение - Понятие за "бенефициер"

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Национална правна уредба, според която адресат на решение за определяне на финансова корекция за нарушение на правилата при възлагане на обществени поръчки може да бъде икономически оператор, различен от извършилия нарушението, а също така допуска отговорността за тази финансова корекция да бъде солидарна. Национална практика, според която икономически оператор, допуснал нередност по смисъла на член 2, точка 36 от Регламент № 1303/2013, за която е определена финансова корекция, няма право да участва нито в процедурата по определяне на тази финансова корекция, нито в съдебното производство за оспорването.
  • Два спора по повод на условията и реда за приемане на решения за определяне на финансова корекция, след като са установени нередности при изпълнението на проекти, съфинансирани от фондовете на Европейския съюз.

дело С-135/24 от 13 март 2025 г.

  1. Обща система за данъчно облагане на дружества майки и дъщерни дружества от различни държави членки — Забрана за данъчно облагане на получената печалба — Включване на разпределените от дъщерното дружество дивиденти в данъчната основа на дружеството майка — Приспадане на разпределените дивиденти от данъчната основа на дружеството майка — Ограничаване на приспадането — Режим на вътрешногрупово прехвърляне, който позволява прехвърляне на реализираната от определени дружества печалба на други

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Разпределение на печалба, получена от дружества от съответната държава членка, която е била реализирана от техните дъщерни дружества в други държави. Предотвратяване на данъчните измами и злоупотребите. Правна уредба на държава членка, която предвижда, че дивидентите, които дружеството майка получава от дъщерното си дружество, първо трябва да се включат в данъчната основа на дружеството майка и чак след това може да се приспаднат, без това приспадане да се прилага по отношение на включената в данъчната основа сума на вътрешногруповото прехвърляне.
  • Спор по повод на данъчната декларация на дружество.

дело С-337/23 от 13 март 2025 г.

  1. Защита на потребителите - Неравноправни клаузи в потребителските договори - Клауза, която задължава потребителя да сключи договор за поръчителство - Поръчител, избран от кредитора - Изключване на клаузи, свързани с основния предмет на договора - Заповедно производство - Общи разходи по кредита за потребителя - Непосочване на релевантните разходи – Санкция - Понятия "основен предмет на договора", "свързан договор за кредит" и "общи разходи по кредита за потребителя"

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Договори за потребителски кредит. Поръчителство срещу заплащане от професионален поръчител, одобрен от кредитора. Суброгация в правата на кредитор. Клаузи в договорите за потребителски кредит, когато цесионери на поръчителство по заеми претендират от потребителите кредитополучатели да им платят сумите, отпуснати по тези договори. Разходите по договор за поръчителство, чието сключване е наложено на потребителя с клауза в подписания от него договор за кредит, които водят до увеличаване на общия размер на дълга, попадат в обхвата на понятието "общи разходи по кредита за потребителя" и "годишен процент на разходите".
  • Производства за издаване на заповеди за изпълнение на парични задължения по договори за потребителски кредит и по договори за поръчителство.

дело С-640/23 от 13 март 2025 г.

  1. Право на приспадане на данъкa върху добавената стойност — Сделка по продажба, преквалифицирана от данъчните органи като прехвърляне на предприятие, което е извън приложното поле на ДДС — Некоригиране на фактурата в рамките на давностния срок — Принципи на ефективност и на данъчна неутралност — Възстановяване на данъка

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Принципите на неутралност на ДДС и на ефективност допускат национална правна уредба или административна практика, която не допуска данъчнозадължено лице да приспадне платения ДДС по сделка, която вследствие на данъчна ревизия е преквалифицирана от данъчната администрация в необлагаема с ДДС. Тези принципи изискват в такъв случай данъчнозадълженото лице да може да поиска възстановяването направо от данъчната администрация.
  • Спор по повод на наложени допълнителни задължения за ДДС и съответните съпътстващи разходи.

Решения от месец Февруари 2025

дело С-16/24 от 27 февруари 2025 г.

  1. Ефективна съдебна защита - Национални правила относно реда и условията за разпределение на делата между съдиите в даден съд - Разпределение на делата от административния ръководител на съд - Правомощия на съдията, на когото е възложено да провери правилността на разпределението

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Дисциплинарно нарушение. Система за разпределение на делата в съдилищата, основана на принципа на случайния подбор на съдебния състав, от който са предвидени определени изключения, и която система е обусловена от намесата на административния ръководител на всеки съд.
  • Запитване в рамките на наказателно производство срещу Y и др. за участие в организирана престъпна група с цел извършване на данъчни престъпления.

дело С-18/23 от 27 февруари 2025 г.

  1. Свободно движение на капитали — Предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа — Корпоративен данък — Освобождаване на такова предприятие от корпоративен данък — Условия за освобождаване от данък — Външно управление на такова предприятие

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Пряко данъчно облагане и основни свободи. Облагане на доходите на предприятия за колективно инвестиране. Разлика в третирането на местните и чуждестранните предприятия за колективно инвестиране. Дискриминация чрез освобождаване от данък само на външно управлявани предприятия за колективно инвестиране. Непряка дискриминация в контекста на свободното движение на капитали. Сравнение на правните структури в международното данъчно право. Възможност за освобождаване от корпоративен данък на доходите от инвестиции на предприятия за колективно инвестиране само ако тези предприятия са външно управлявани от правен субект, извършващ дейността си въз основа на разрешение от компетентните органи за надзор върху финансовия пазар в държавата по седалището им, но не и ако са учредени по законодателството на друга държава членка като вътрешно управлявани предприятия за колективно инвестиране.
  • Спор относно данъчното облагане на доходите от инвестиции на фонда F.

дело С-85/24 от 27 февруари 2025 г.

  1. Защита на потребителите — Договори за кредити за жилищни недвижими имоти за потребители — Обща информация за продуктите за жилищни кредити — Задължение за даване на "представителен пример" — Банкова институция, която предлага различни форми на кредит — Информационен формуляр, в който дадените примери са само за договори за кредит с променлив лихвен процент

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Кредитор, който за финансиране на жилищно строителство предлага обезпечени или не с ипотека договори за кредит с фиксиран лихвен процент, с променлив лихвен процент или с редуване на периоди с фиксиран и с променлив лихвен процент.
  • Двустепенна система за задължително информиране - "обща информация" и "преддоговорна информация". Информационен формуляр, който съдържа само един представителен пример.
  • Спор между австрийска асоциация за информиране на потребителите ("VKI"), и австрийска банка относно обстоятелството, че в общата информация, която тази банка предоставя на потребителите, не са дадени представителни примери за договор за кредит с фиксиран лихвен процент и за договор за кредит с редуващи се периоди на фиксиран и на променлив лихвен процент.

дело С-277/24 от 27 февруари 2025 г.

  1. Обща система на данъка върху добавената стойност - Мерки за осигуряване на правилното събиране на ДДС - Задължение за ДДС на данъчнозадължено лице - Национална правна уредба, която предвижда солидарна отговорност на бившия председател на управителния орган на данъчнозадълженото лице - Участие на бившия председател на управителния орган в производството, в което се установява наличието на задължение за ДДС - Производство за реализиране на солидарната отговорност - Оспорване на задължението за ДДС - Право на защита - Пропорционалност

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Национална правна уредба и основаната на нея национална практика, съгласно които физическото лице (управител на юридическо лице), което може с цялото си лично имущество да отговаря солидарно за данъчните задължения на юридическото лице за ДДС, няма право на пълноценно участие в производството, в което следва да се определи данъчното задължение на юридическото лице с влязъл в сила акт на данъчния орган, а същевременно в отделното производство, в което се определя солидарната му отговорност за данъчните задължения на юридическото лице за ДДС, посоченото физическо лице е лишено от подходящи средства за ефективно оспорване на направените преди това констатации и изводи за наличието и размера на данъчното задължение на юридическото лице, съдържащи се във вече издадения без участието на физическото лице акт на данъчния орган, който е влязъл в сила и съответно е задължителен за решаващия орган в последно посоченото производство по силата на национална разпоредба, потвърдена с националната практика.
  • Спор по въпроса за участието на M. в административното производство, в което се определя дали дружеството, на което тя е била председател на управителния орган, има задължение за данък върху добавената стойност.

дело С-674/23 от 27 февруари 2025 г.

  1. Услуги на вътрешния пазар — Доставчик на посреднически услуги по сделки с недвижими имоти — Национална правна уредба, която предвижда максимално допустим размер на комисионата, прилагана за посредническите услуги при продажба или наемане на недвижим имот от физическо лице — Свобода на стопанската инициатива — Защита на потребителите

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

  • Посредничество при покупко-продажба на еднофамилно жилище, апартамент или жилищна единица с купувач - физическо лице. Установяване на пределен размер на комисионата за посреднически услуги по сделки с недвижими имоти, свързани с покупка или продажба, до 4 % от договорната цена.
  • Справедлив баланс между свободата на стопанска инициатива, правото на жилище и защитата на потребителите.
  • Две производства за контрол за конституционосъобразност, започнати от дружества за недвижими имоти по повод на национално законодателство относно посредническите услуги по сделки с недвижими имоти, което предвижда установяване на пределен размер на комисионата, прилагана за тези услуги при покупката, продажбата или отдаването под наем на недвижим имот.