Нова Европейска финансова практика в "Tax & Financial Standards" през месец Юни 2025 г.
Решения от месец Юни
дело С-310/24 от 5 юни 2025 г.
Права на потребителите – Вътрешен пазар на електроенергия – Неправилно измерена консумация на електроенергия поради неизправност на електромера – Фактуриране въз основа на прогнозно консумирана електроенергия – Непоръчана доставка
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Договори, сключени между търговец и потребител. Правни последици от неизправността на електромер. Положение, при което от потребител се иска заплащането на доставена съгласно действителен договор и консумирана електроенергия, която обаче не е правилно измерена поради неизправност на електромера.
Спор по повод на оспорването на фактура, сумата по която е изчислена въз основа на прогнозно консумирана електроенергия заради неизправност на електромера.
дело С-685/23 от 5 юни 2025 г.
Косвени данъци върху набирането на капитал — Данъци върху учредяването, регистрацията или освобождаването от ипотеки или други налози на земя или друго имущество — Гербов налог, с който се облагат обезпеченията за изпълнението на облигационен заем — Понятия "формалности" и "привилегия"
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Емитиране на облигации. Договор за обезпечение. Гербов налог. Национална правна уредба, която предвижда облагането с гербов налог на обезпеченията, предоставени под формата на финансов залог на акции, салда по банкови сметки и заеми от акционери.
Понятия "формалности" и "привилегия".
Спор по повод на налагането на гербов налог, с който се облагат обезпеченията за изпълнението на облигационен заем.
дело С-125/24 от 12 юни 2025 г.
Данъчни въпроси — Освобождаване от ДДС — Повторен внос на стоки — Условие за освобождаване от облагане при вноса на върнати стоки — Възникване на митническо задължение поради неизпълнение на формално задължение, предвидено в митническото законодателство
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Oбща система на данъка върху добавената стойност. Условия за освобождаване от данък върху добавената стойност, приложими за сделка по повторен внос на стоки. Неизпълнение на формални задължения като представянето на стоките пред митническите органи и декларацията за допускане за свободно обращение. Възникване на митническо задължение.
Спор относно облагането с ДДС на сделка по повторен внос на коне на територията на Европейския съюз.
дело С-509/23 от 19 юни 2025 г.
Предотвратяване на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма - Близък сътрудник на видна политическа личност - Задължени субекти, които са част от група - Обмен на информация в рамките на тази група - Прилагане на решенията, взети от друг задължен субект, който е част от въпросната група - Постоянно наблюдение на клиента, което трябва да се осъществява от задължените субекти - Мерки за разширена комплексна проверка на клиента от страна на доставчици на услуги в областта на хазарта - Понятие "делови взаимоотношения"
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Не може физическо лице да се счита за близък сътрудник на ВПЛ ("[ВПЛ]" означава физическо лице, което изпълнява или на което са били поверени важни обществени функции) само защото тези две лица са членове на изпълнителния орган. Изискването е задължените субекти, доставчици на услуги в областта на хазарта, да прилагат мерки за комплексна проверка на клиента, когато при получаването на печалби, осъществяването на залагания или и в двата случая стойността на сделката е равна или надвишава 2 000 евро, независимо от това дали сделката е осъществена чрез една операция.
Понятие "делови взаимоотношения".
Спор по повод на финансова санкция, наложена на дружество за нарушения на националните разпоредби относно предотвратяването на изпирането на пари и финансирането на тероризма.
дело С-671/23 от 19 юни 2025 г.
Предотвратяване на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризъм — Национална правна уредба или практика, позволяваща да се наложи отделна имуществена санкция за всяко нарушение, установено при една и съща проверка — Спазване на общите принципи на правото на Съюза — Ефективни, пропорционални и възпиращи санкции — Принцип ne bis in idem — Понятие "систематично нарушение"
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Национална правна уредба, според която всяко от нарушенията със систематичен характер, установени при една и съща проверка, се квалифицира като "отделно систематично нарушение", за което се налага отделна имуществена санкция, и която подтиква съответните субекти да избегнат санкциите и предотвратява системен риск за ненаказуемост. Макар национална правна уредба или практика да изглежда в съответствие с принципа на пропорционалност, юрисдикцията следва да се увери, че санкциите не надхвърлят необходимото за предотвратяване на изпирането на пари и на финансирането на тероризма и че строгостта на тези санкции е в съответствие с тежестта на наказваните с тях нарушения. Принцип на ефективност. Принцип на пропорционалност. Принцип ne bis in idem. Понятие "систематично нарушение".
Спор по повод на решението на Национална банка на Литва да наложи на дружество осем отделни имуществени санкции за извършването на осем нарушения на националното законодателство относно предотвратяването на изпирането на пари и финансирането на тероризма.
дело С-785/23 от 19 юни 2025 г.
Обща система на данъка върху добавената стойност — Освобождавания за някои дейности от обществен интерес — Обществени пощенски служби — Доставчик на универсална пощенска услуга — Понятия "обществени пощенски служби" и "универсална пощенска услуга"
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Общи правила за развитието на вътрешния пазар на пощенските услуги в Общността. Доставки на пощенски услуги, извършвани в съответствие с отделни договори от носител на индивидуална лицензия за извършване на универсалната пощенска услуга, които не се допуска да се ползват от освобождаване от ДДС, когато такива доставки, които имат за цел да отговорят на специалните нужди на съответните лица, без да бъдат предлагани на всички потребители, се извършват при различни и по-благоприятни условия от утвърдените от националния орган.
Спор по повод на ревизионен акт относно определянето в тежест на дружество на допълнителен данък върху добавената стойност.
дело С-351/23 от 24 юни 2025 г.
Защита на потребителите - Хартата на основните права на Европейския съюз - Договор за потребителски кредит - Предсрочна изискуемост - Извънсъдебна публична продан на този недвижим имот - Национална правна уредба, която позволява провеждането на тази продан без предварителна проверка от съд на съответното вземане - Основания за нищожност на посочената продан, изключващи наличието на неравноправни клаузи - Ефективност на признатата на потребителите защита
Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:
Неравноправни клаузи в потребителските договори. Договор, обезпечен с недвижим имот. Съдебно производство, в рамките на което, от една страна, дружеството, на което е възложен недвижим имот, представляващ семейно жилище на потребител, продадено в рамките на извънсъдебно принудително изпълнение върху ипотекиран имот, предоставен като обезпечение от този потребител в полза на лицето, предоставящо кредити по занятие, иска извеждането на този потребител, а от друга страна, последният оспорва с насрещен иск законосъобразността на прехвърлянето на собствеността върху посочения имот на дружеството.
Спор между GR, от една страна, и PO и RT, от друга, по повод, първо, на извеждането на последните от семейното им жилище след придобиването му от това дружество при извънсъдебна публична продан, и второ, на насрещен иск, с който PO и RT оспорват законосъобразността на прехвърлянето на собствеността върху този недвижим имот.