На 29 ноември 2024 г. в Университета на Болоня, Италия, се проведе международна конференция на тема "Насърчаване на съдебното сътрудничество в ЕС чрез информационни технологии и изкуствен интелект". Конференцията беше и последното събитие в рамките на проекта FACILEX, съфинансиран от Програма „Правосъдие“ на Европейския съюз, на което бяха представени резултатите от двугодишната работа на мултинационалния екип от експерти по наказателно право и правна информатика. Във фокуса на форума бяха поставени въпросите по прилагането на трите основни механизма за взаимно признаване в ЕС - Европейската заповед за арест (ЕЗА), Европейската заповед за разследване (ЕЗР) и Регламент 2018/1805. За процеса по национална имплементация на тази уредба говориха правни изследователи от водещи европейски академични институции - университетите на Болоня, Маастрихт, Вроцлав, Загреб, както и представители на Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Eurojust). Последната част от събитието беше посветена на методите, базирани на системи от правила и изкуствен интелект, с които да се улесни работата на правните специалисти. В този контекст бяха представени и функционалностите на свободната онлайн платформа FACILEX, разработена в рамките на проекта с активното участие на АПИС Европа. Лилия Качорева – член на правния екип на АПИС Европа, демонстрира на живо как чрез един от модулите на платформата - "Правен помощник", може да се извърши бърз сравнителен анализ за степента, в която избрани държави са транспонирали Рамковото решение за ЕЗА, и да се направи проверка за двойна наказуемост на деянията. Беше обърнато и специално внимание на наличните в модула експертни коментари, които бяха изготвени от юристи от участващите държави членки като част от дейностите по проекта. Пълните текстове на националните доклади за транспонирането на изследваните актове на ЕС могат да бъдат намерени в другия модул на платформата FACILEX - "Правна база данни". В края на конференцията беше отчетена ползата от проекта за насърчаването на сътрудничеството между държавите членки при преследването на трансгранични престъпления. Представената онлайн платформа беше оценена като притежаваща съществен потенциал за използване за учебни и практически цели. |
Финалната версия на платформата FACILEX вече е напълно функционираща и е на разположение за съдии, прокурори, адвокати, правни учени, студенти, както и за всички други заинтересовани специалисти и граждани.
Предоставя свободен достъп до информация и помощни инструменти в две предметни области: - процесуални права на лицата, заподозрени или обвинени в престъпление; - механизми за взаимно признаване на актове в ЕС - ЕЗА, ЕЗР, актове за обезпечаване и конфискация на имущество.
Изпробвайте я на: https://facilex-tool.eu.
|